Jak vybrat první slackline?

Baví tě balance a zaujaly tě slackliny? Chceš si pořídit lajnu, ale nevíš jakou? Přemýšlíš, zda je lepší 2,5 cm nebo 5 cm široká lajna, jestli radši polyester nebo polyamid? Máme pro tebe pár tipů, jak vybrat první slacklinu.

 

Ze začátku moc nezáleží na šířce slackliny ani na materiálu, ze kterého je lajna vyrobená. Nemůžeš sáhnout vedle, když si pořídíš jakýkoli set pro začátečníky. Lajnu si ale určitě pořiď ze specializovaného obchodu, a ne nějaký levný popruh z obyčejného obchodu. Na slacklinách vznikají velké tahy, které obyčejný popruh nemusí vydržet. Záleží i na úpletu a pružnosti lajny. Popruhy určené k provozování slackline jsou tomu přizpůsobené a rozhodně se ti po nich bude chodit lépe.

 

Jestli se ptáš, jak širokou lajnu pořídit, máme pro tebe snadnou odpověď – je to jedno. Při začátcích nezáleží po jak široké slacklině se naučíš chodit, je to spíše o osobních preferencí. Pokud se ti 2,5 cm zdá moc málo a nevěříš, že bys byl schopný po něčem tak úzkém chodit, zvol radši 5 cm lajnu. Ze začátku musíš hlavně věřit lajně a sám sobě, že to dokážeš. Lajna se ti ze začátku bude hodně kmitat, tak se ti možná budou snáze klást nohy na širší lajnu. Chodidla nejsou zvyklá na úzký popruh a širší lajna může být příjemnější. Široká lajna se ale může vytáčet a na krajích a může být obtížnější držet balance. Proto někteří preferují užší lajnu. Také záleží, jakým směrem se chceš na slacklinách dále vyvíjet. Na 5 cm lajnách se spíše dělají triky – ať už statické nebo dynamické, 2,5 cm slackliny se zase používají na longline a highline. Jak jsme ale již zmínili, ze začátku je jedno na jak široké lajně se naučíš chodit, důležité je, aby tobě vyhovovala, aby ti byla příjemná a aby ses na ní cítil dobře. Pokud se jednou naučíš držet balance, budeš umět balancovat na široké i na úzké lajně. Některé začátečnické sety se dělají i v šířce 3,5 cm, tak můžeš svolit kompromis. :)

 

Polyester nebo polyamid? Ze začátku ti doporučujeme sáhnout spíše po polyamidu, není tak průtažný a pro získání prvního balancu je vhodnější. Snáze se napíná  a bude se ti na něm lépe držet balance. Pokud už krátkou lajnu přejdeš a chceš něco hravějšího můžeš zvolit půtažnější polyamid, ten si ale více užiješ na lajnách od délky 30 metrů.

 

A jak dlouhá by první lajna měla být? Odpověď není univerzální, Ze začátku ti bude stačit 15 – 20 metrová lajna. Pokud to se slacklinama myslíš vážně, nemusíš se bát sáhnout po i 25m lajně. Tady platí, čím delší lajnu si koupíš, tím více zaplatíš. Proto pokud nevíš, zda tě to bude bavit a nechceš do toho hned investovat, pořiď si raději kratší lajnu. První lajnu doporučujeme napnout na vzdálenost 3 – 5 metrů. Je to nejideálnější délka pro hledání prvotního balancu. Postupně můžeš napínat a zkoušet chodit delší a delší lajny.

 

Ze začátku moc nezáleží na šířce slackliny ani na materiálu, ze kterého je lajna vyrobená, asi nemůžeš šáhnout vedle, když si pořídíš jakkýkoli set pro začátečníky. Rozhodně ale kup popruh k tomu určený a ne kus lana z Bauhasu na lajnách vznikají velké tahy a slackline gear, je vydrží, ale levná náhražka ne, tak rozhodně na tomto nešetři, předejdeš tak možným úrazům a možnosti, že se lajna přetrhne. Váháš mezi 2,5 a 5 cm… Ze začátku je to asi jedno. Pokud se ti 2,5 cm zdá moc málo a nevěříš, že bys byl schopný po něčem tak úzkém chodit, zvol radši 5 cm lajnu. Ze začátku musíš hlavně věřit lajně a sobě, že to dokážeš. Lajna se ti ze začátku bude hodně kmitat, tak se ti možná bude snáze klást nohy na širší lajnu. Longliny se ale napínají 2,5.